Dávajme si ciele, nie predsavzatia

3...2...1...Šťastný nový roookk!

Významným míľnikom pre väčšinu ľudí je úder polnoci, vždy 31.12., pretože sa končí starý rok a začína sa nový. Nová etapa, nová kapitola, čistý list. To všetko prináša so sebou aj priestor na zamyslenie, čo bude v budúcnosti. Pozeráme na nový rok ako na budúcnosť, ktorá nám prinesie všetko oveľa lepšie a radostnejšie ako ten minulý. No a s novým rokom vždy prichádza aj trend „ predsavzatí“.

Zmena k lepšiemu

Milióny ľudí po celom svete si dávajú predsavzatia, čo všetko budú robiť nasledujúci rok: budem viac šetriť, pôjdem na dovolenku, začnem cvičiť, schudnem, prestanem fajčiť...Dávajú si ich dokonca už aj školáci. Ruku na srdce, podarilo sa vám ich niekedy splniť?

Z psychologického hľadiska máme lepší pocit, keď si nejaké predsavzatia dáme, pretože dúfame, že nový rok prinesie so sebou aj novú energiu, motiváciu zmeniť v živote všetko k lepšiemu. Sú však aj takí ľudia, ktorí si žiadne predsavzatia nedávajú, keďže vedia, že je to strata času a aj tak ich nesplnia. Nenapíšu si ten povestný zoznam „čo zmením“. Novoročné predsavzatia  majú svoje opodstatnenie a zmysel iba vtedy, keď cítime v sebe odhodlanie, a vtedy, keď sú správne načasované. Ale naozaj fungujú predsavzatia? Dodržiavame ich?

Prečo predsavzatia celkom nefungujú

Niečo, čo si vytvoríme v našich mysliach, niečo, čo si povieme pri prípitku o polnoci, nám väčšinou vydrží jeden, možno dva dni nového roka. Predsavzatia sa nesú v duchu symboliky a poverčivosti, pretože niečo magické a tajomné začína.

Predsavzatia majú význam iba vtedy, ak sa z nich stanú ciele, preto namiesto do vetra povedaných viet si dajte ciele na celý rok dopredu. Predsavzatia sú skôr všeobecnejšieho charakteru, naopak ciele sú jasné, presné, definovateľné a merateľné.

 10 krokov k postupnému dosiahnutiu svojich cieľov 

  1. Formulujte svoje ciele jasne a presne. Na to, aby sme mohli naše plány úspešne dotiahnuť do konca, je nevyhnutné mať úplne jasno v tom, čo chceme urobiť, kam sa chceme posunúť a akým spôsobom. Nejasný cieľ prinesie iba nejasný, a teda negatívny výsledok. Ak si dáte všeobecné predsavzatie, že v roku 2025 schudnem, tak to nie je cieľ. Cieľ je napríklad to, že do júna 2025 schudnem 5 kíl a budem viac športovať, zdravšie sa stravovať. Toto sú skutočne ciele, ktoré majú nejaký význam.
  2. Nedávajte si nereálne ciele. Je mimoriadne dôležité, aby všetko, na čo sa zameriate, bolo aj reálne splniteľné. Musíte byť dostatočne motivovaní na zmenu, aby ste to skutočne dokázali. Netreba snívať zbytočne o tom, že schudnete 30 kíl za mesiac. To sa jednoducho nedá...
  3. Ciele by mali byť nielen reálne, ale aj merateľné. Je to pre nás podvedome záväznejšie. Stanoviť si cieľ, ktorý je merateľný, je najlepšie, ale pozor, aj najstresujúcejšie.
  4. Netreba si dávať príliš veľa cieľov ani príliš veľké ciele. Neberte si na seba príliš veľa a zbytočne sa nestresujte tým, čo nie je možné dosiahnuť.
  5. Je nutné svoj cieľ sledovať, ako sa nám vyvíja a ako sme pokročili v jeho plnení. Najlepšie ciele sú časovo ohraničené a merateľné. Zaznamenávajte si svoje úspechy do kalendára, zaveďte si špeciálny diár, píšte si denník, zapisujte si, zvýrazňujte a tešte sa z toho, ako postupujete. Ľahšie sa vám bude pokračovať v plnení cieľa, keď budete postupne vidieť výsledky.
  6. Pri plnení cieľov nesmieme zabudnúť ani na pozitívne myšlienky. Netreba sa nechať odradiť negatívnymi myšlienkami a pocitmi, že to „aj tak nezvládnete“. Ciele sú na to, aby sa prekonávali a napĺňali. Siahnite napríklad po motivačnom diári či kalendári, ktorý vám vďaka radám a rozličným motivačným heslám pomôže vytrvať vo vašom úsilí. Alebo sa obklopte lepiacimi papierikmi, na ktoré si sami napíšete vlastné motivačné výroky, ktoré vám pomôžu vydržať. Milými spoločníkmi vášho úsilia budú aj najrôznejšie motivačné nálepky.
  7. Nevzdávajte sa, ani keď sa vám nechce. Slová, ktoré začínajú na „ne“ treba natrvalo vyčiarknuť zo slovníka. Nezvládnem, neurobím, nedám, nemôžem, nechcem - na tie rovno zabudnite! Prinášajú so sebou iba nespokojnosť a frustráciu. Vopred prehratý boj nie je dobrý na nič. Radšej si svoj cieľ napíšte na viditeľné miesto a nezabudnite si ho denne pripomínať.
  8. Predstavujte si budúcnosť. Všetko si vyžaduje čas a tiež určité úsilie, aj plnenie cieľov. Keď už budete frustrovaní a demotivovaní tak, že nebudete chcieť pokračovať ďalej, skúste si predstaviť, ako sa budete cítiť, až cieľ dosiahnete. Vyfantazírujte si ten pocit zadosťučinenia, šťastia, radosti a to vás nakopne pustiť sa bojovať ďalej. Predstavte si, ako budete vyzerať v tých nových šatách, ktoré si chodíte obzerať do výkladu vášho obľúbeného obchodu alebo ako zažiarite na pláži v moderných plavkách...
  9. Nemajte veľké oči, radšej postupujte pomalšie, ale systematicky. Ak zvládnete splniť jeden cieľ, až potom si dajte ďalšie. Neodškrtávajte bezhlavo zo svojho zoznamu cieľov. Ciele nie sú na to, aby nás stresovali a frustrovali, ale posúvali dopredu. Naozajstné víťazstvo nad samým sebou tkvie v tom, že zbierate skúsenosti a nie trofeje.
  10. Za úspechy sa nezabudnite odmeniť! Bežte si kúpiť tie krásne šaty, na ktoré ste iba túžobne hľadeli a vyberte si tie najkrajšie plavky v obchode. Veď ste si ich zaslúžili. Alebo si len tak sami pre seba kúpte darček, akúkoľvek milú drobnosť, ktorá vás poteší.

Stanovujme si ciele, ale nezabúdajme na dnešok

Podstatou cieľov je, že  sa pri ich plnení pozeráme do budúcna a nikdy nie na to, čo máme teraz alebo kde sme momentálne. Ciele sú hudbou budúcnosti. Ale neupínajte sa príliš len na budúcnosť a nezabudnite pri tom všetkom žiť aj pre tento okamih.

Príďte si vybrať svoj motivačný diár, kalendár či zápisník do ktorejkoľvek z predajní ŠEVT papiernictvo alebo online na www.sevt.sk.