Inventúra v školskej taške

Majú aj vaše deti takúto pohromu v peračníku? Je čas na inventúru v školskej taške!

Na konci januára školáci dostávajú svoje polročné hodnotenia, pochvaly aj diplomy za úspechy v škole aj mimoškolské aktivity. Niekoľkomesačná usilovná práca, kreativita a tiež písomné práce a previerky však majú aj svoje „obete“.  Vystrúhané a ohryzené ceruzky, natrhnuté obaly, poškriabané pravítka... Na druhej strane nie je ani nič nezvyčajné, že sa pomôcky deťom v škole postrácajú alebo si ich v rámci hry s kamarátmi navzájom povymieňajú.  Preto je z času na čas potrebné školské potreby prekontrolovať a doplniť zásoby tých, ktoré sa už pomíňali. Poďme sa spoločne pozrieť, ako na polročnú inventúru v peračníku a školskej taške.

Čo je poškodené, to treba vymeniť

Niet sa predsa čo čudovať, aj tie najkvalitnejšie pomôcky majú svoju životnosť a každodenným používaním sa po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch jednoducho opotrebujú. Prezrite preto deťom pozorne, v akom stave majú najmä tieto školské potreby:

  • Obaly na knihy a zošity – ošúchané a roztrhané obaly nebudú spoľahlivo chrániť učebnice, zošity či žiacku knižku. Môžete ich skúsiť zachrániť a zalepiť lepiacou páskou. Ak to však nie je postačujúce, bude potrebné ich nahradiť.

 

  • Pravítka a šablóny – menšie škrabance uprostred školského roka asi nie je nutné riešiť, ak je však pravítko alebo šablónka naštiepená, nebude celkom spĺňať svoj účel, tak ju radšej vymeňte za novú.

 

  • Dosky na knihy a zošity – tie často dostávajú od detí naozaj poriadne zabrať. Nielenže ich školáci dennodenne niekoľkokrát za vyučovanie vytiahnu z tašky, otvoria, zatvoria, ale často v zhone nedbajú na ich správne naplnenie zošitmi a uloženie v taške. Takže sa na najviac namáhaných miestach výrazne ošúchavajú. Gumičky, ktoré sú určené na upevnenie a udržanie obsahu, niekedy nevydržia nadmerné naplnenie a prasknú.  Zvážte preto, do akej miery ich poškodenie alebo nefunkčnosť môže ovplyvňovať obsah, ktorý je v nich vložený.

 

  • Farbičky, voskovky  ceruzky – deti (hlavne tie menšie) ich používajú hádam na všetkých predmetoch, preto ich nikdy nie je dosť. Ak sú už príliš opotrebované alebo krátke, radšej im dajte do peračníka nové. Tie staré však vôbec netreba ešte vyhadzovať, poslúžia napríklad mladšiemu súrodencovi na domáce kreslenie alebo sa výborne hodia do malej pohotovostnej  krabičky, ktorú využijete na cestách alebo pri zdĺhavom čakaní niekde u lekára. Pokiaľ vaše dieťa kreslí najradšej iba niektorými obľúbenými farbami, nemusíte kupovať celé balenie farbičiek, ale iba tie odtiene, ktoré sa najviac míňajú.

Pripravte si vopred železnú zásobu

Väčšina z vás/nás v septembri nakupovala pomôcky pre školákov podľa zoznamov, ktoré určila škola alebo samotní učitelia. Reálna spotreba jednotlivých detí sa však môže od zoznamu líšiť. Jedno píše väčším písmom, druhé menším, jedno radšej kreslí, iné strihá a lepí. Niekomu preto treba viac zošitov, niekomu viac farbičiek.  Pre všetkých však platí rovnako, že to, čo sa počas prvého polroka školy minulo, teraz treba doplniť. A aby ste nemuseli  opäť po krátkej dobe utekať po jeden zošit či lepidlo do papiernictva, odporúčame sa aspoň z týchto základných potrieb aspoň čiastočne predzásobiť:

 

  • Zošity – ako pomôcka pri vytváraní zásoby vám môže poslúžiť, ak spočítate, koľko kusov zošitov vaše dieťa použilo na jednotlivých predmetoch v prvom polroku. Podľa tohto čísla sa orientačne môžete riadiť aj v druhej časti školského roka, prípadne nahradiť tenšie zošity hrubšími alebo opačne. 

 

  • Náhradné náplne do pier – tie sa zo všetkých školských potrieb míňajú asi najrýchlejšie, preto je dobré mať v zásobe aj viac kusov, záleží aj od balenia.

 

 

  • Zmizík – ak ho vaše dieťa používa (samozrejme so súhlasom pani učiteľky), tak aspoň jeden záložný kus majte doma poruke. 

 

  • Pomôcky na lepenie – lepiaca tyčinka, lepidlo, prípadne lepiaci roller, minimálne jeden kus majte pripravený do rezervy, nikdy neviete, kedy dieťa príde domov s tým, že ho nikde nevedelo nájsť...

 

  • Guma, strúhadlonožnice – patria do základnej výbavy každého školáka. Preto ak z nejakého záhadného dôvodu v peračníku chýbajú, treba ich tam určite doplniť.

 

  • Výtvarné potreby si mnoho žiakov ani nenosí domov, ale majú ich uložené vo vrecúšku alebo vo svojom boxe niekde v triede. Takže pokiaľ vás vaše dieťa samo neupozorní alebo pani učiteľka nenapíše informáciu o chýbajúcich pomôckach, nemáte sa o tom ani veľmi ako dozvedieť. Ani sa tým asi neznepokojujte.  Z času na čas požiadajte svojho školáka, aby priniesol výtvarnú domov, aby ste mohli preveriť, v akom stave sú vodové či temperové farby, plastelína, štetce a ďalšie kreatívne potreby.

Takže v zásade je pri polročnej previerke v školskej taške dobré mať na pamäti tieto tri pravidlá:

Čo sa minulo, treba doplniť.

Čo sa zničilo, treba vymeniť.

Čo sa stratilo, za tým nesmútiť.  

 

A malá rada na záver, tak ako na začiatku školského roka, nezabudnite deťom všetky nové pomôcky podpísať.

 

Prajeme krásne vysvedčenie a úspešný štart do druhého polroka.

 

Pomôcky do školy nájdete kedykoľvek počas roka (nielen toho školského) v predajniach ŠEVT papiernictvo alebo v e-shope www.sevt.sk.