Šípky – jesenné zdravie z prírody
Jeseň je obdobím farieb, vinobrania a gaštanov. A tiež je obdobím, v ktorom sa môžeme zásobiť na zimu vitamínmi priamo z prírody. Skutočne zdravou plodinou, ktorá je ľahko dostupná na celom území Slovenska, sú šípky. Ak ste ich zatiaľ konzumovali len vo forme šípkového čaju z obchodu, poďte sa s nami pozrieť na niekoľko tipov, kde a ako si ich môžete nazbierať sami a hlavne čo všetko si z nich môžete vyrobiť.
Kedy a kde je najlepšie zbierať šípky?
Šípky je najlepšie zbierať priebežne od konca septembra do konca októbra čo najďalej od civilizácie – vo vinohradoch, pri lesoch, na lúkach atď. Najviac vitamínu C obsahujú práve v období svojej zrelosti. Keď sú už mäkké a hnedkasto sfarbené, vitamín C strácajú.
Ako ich môžeme spracovať?
Spracovať sa dajú naozaj všetkými možnými spôsobmi – možno ich používať čerstvé, usušené, naložené alebo spracované ako sirup či marmeláda.
Aké majú liečivé účinky?
V prvom rade obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ale tiež vitamín B, karotén, pektíny a mnoho ďalších vitamínov a minerálnych látok , ktoré zlepšujú imunitu, trávenie, odvodnenie organizmu a celkovú detoxikáciu. Šípky znižujú horúčku, používajú sa pri liečbe nádchy, kašľa, prechladnutia a chrípky. Preventívne pôsobia proti ochoreniu ciev a srdca, pomáhajú pri rekonvalescencii, únave a črevných ťažkostiach.
Recepty
Šípkový čaj
Budete potrebovať:
- 2 ČL nasekaných šípok (čerstvých alebo sušených)
- 2 dl vody
Postup: Šípky prelejte vriacou vodou a nechajte 15 minút lúhovať. Preceďte cez jemné sitko či plátno, plody poriadne vytlačte a môžete popíjať.
Zdravý tip: Na uchovanie čo najväčšieho množstva vitamínov zalejte podrvené šípky vlažnou vodou a nechajte lúhovať (pokojne aj celú noc). Výluh potom preceďte a pite ho studený, alebo zohriaty.
Šípkový lekvár
Budete potrebovať:
- 2 kg šípok
- 1 kg trstinového cukru
- Gelfix (nemusí byť)
Postup: Šípky vložte do tlakového hrnca a zalejte tak, aby boli ponorené vo vode (naplňte maximálne 2/3 hrnca). Ak sa chcete vyhnúť čisteniu od semiačok a dosiahnuť to, aby lekvár nepichal, varte ich aspoň hodinu. Po uvarení zmes (aj so zvyškovou vodou) rozmixujte tyčovým mixérom. Vzniknutú kašu prepasírujte cez sitko. Pretlak spolu cukrom povarte v hrnci, kým nezhustne. Gelfix použiť nemusíte, no v tom prípade počítajte s tým, že lekvár bude tekutejší. Po uvarení naplňte sklenené poháre ešte horúcim lekvárom, uzatvorte a na 5 – 10 minút otočte hore dnom. Ako posledný krok označte ich dekoračnou menovkou a pri darovaní použite ozdobnú dekoráciu.
Šípková pálenka
Budete potrebovať:
- 4 PL nasekaných čerstvých šípok
- 0,5 l pálenky
Postup: Nasekané čerstvé šípky zalejte pálenkou a nechajte lúhovať na teplom mieste minimálne 14 dní. Pravidelne pretrepávajte. Po 14 dňoch nálev sceďte cez jemné sitko či plátno.
Zdravý tip: Pre zdravie (najmä počas zimy) užívajte 1 polievkovú lyžicu denne.
Šípkové víno
Budete potrebovať:
- 3 PL nasekaných čerstvých šípok
- 0,5 l kvalitného červeného vína
- 1 PL medu
- 2 PL 60 % liehu alebo pálenky
- štipku škorice
- 3 roztlčené klinčeky
Postup: Zmiešajte všetky ingrediencie, uzatvorte a nechajte 14 dní odležať. Denne pretrepte. Po 14 dňoch sceďte a nalejte do sklenenej fľaše. Víno skladujte v chladničke.
Tip: Ak si chcete víno pripraviť sami od základu a bez korenín, použite 1,5 kg šípok, 1,5 kg trstinového cukru a 3 l vody. Nasekané šípky nasypte do sklenenej fľaše a zalejte sirupom pripraveným z vody a cukru. Otvor fľaše prekryte gázou a pergamenovým papierom a nechajte 3 až 4 mesiace kysnúť. Keď šípky klesnú na dno, víno je hotové. Preceďte ho do fliaš a dobre uzavrite.
Šípkový likér
Budete potrebovať:
- 0,5 kg šípok
- 125 g kandizovaného cukru
- rum
- klinčeky, škoricu, kúsok vanilkového struku (podľa chuti)
Postup: Šípky umyte, nechajte odkvapkať a nasekajte na drobno. Spolu so 125 g kandizovaného cukru ich vložte do skleneného pohára a zalejte rumom tak, aby boli úplne zakryté. Minimálne 14 dní (maximálne mesiac) ich nechajte odpočívať pri izbovej teplote. Príležitostne môžete obsah nádoby jemne premiešať. Po mesiaci ho zlejte cez riedku látku alebo redšie sito a potom ešte raz pomaly prelejte cez kávový filter. Filtrovanie môže trvať dlhšie – buďte trpezliví, pokojne ho nechajte prekvapkávať cez noc. Likér sa dá konzumovať ihneď, no najlepšie je počkať aspoň 6 mesiacov, aby dozrel.
Zdravý tip: Likér je vďaka šípkam doslova nabitý vitamínmi, vďaka čomu je vhodný na podporu imunity v zimných mesiacoch. Ak doň pridáte aj klinčeky, môže pomáhať aj pri bolesti v krku, chrípke alebo bolestiach zubov. Šípky je dobré natrhať, kým sú ešte tvrdé, aby sa v nich zachovalo čo najviac vitamínov.
Šípkový prášok
Budete potrebovať: šípky (čím viac, tým lepšie)
Postup: Šípky šetrne usušte (na zachovanie čo najväčšieho množstva vitamínov odporúčame sušiť pri teplote od 10 ˚C do 35 ˚C). Najvhodnejšie je sušenie pomocou sušičky na ovocie, pomalé sušenie na vzduchu nie je dobré kvôli veľkým stratám vitamínu C. Pri sušení šípok v rúre dajte pozor na to, aby nezhnedli a nepripálili sa. Správne usušené šípky sú oranžovej až červenej farby, mali by byť krehké a ľahko drviteľné. Nesmú zostať mäkké ani lepkavé. Keď sú šípky suché, rozdrvte ich alebo pomeľte v mlynčeku na mak a preosejte cez sitko. Hotový prášok vložte do skleneného pohára a dobre uzavrite. Spotrebujte do 1 roka.
Zdravý tip: V zime užívajte 1 čajovú lyžičku prášku denne. Prášok zapite vodou, alebo ho zalejte 0,5 dl vody a až potom vypite. Je to ideálny pomocník pri cukrovke, chorobách močových ciest a silnej menštruácii.
Šípkový olej
Budete potrebovať:
- 4 PL nasekaných šípok bez jadierok a chĺpkov
- 0,5 l panenského olivového oleja
Postup: Šípky zalejte olivovým olejom tak, aby boli celkom ponorené, a nechajte aspoň 14 dní lúhovať. Denne pretrepte, aby sa uvoľnili liečivé látky. Po uplynutí tejto doby sceďte, plody poriadne vytlačte a olej nalejte do sklenenej fľaše. Uchovávajte v chladničke.
Zdravý tip: Užívajte 1 čajovú lyžičku oleja denne. Pridávajte ho do šalátov, prípadne konzumujte samostatne. Povzbudzuje trávenie a črevnú peristaltiku.
Šípkový ocot
Tento ocot je výbornou prísadou do zeleninových a ovocných šalátov. Dodá im nielen zaujímavú chuť, ale aj množstvo zdraviu prospešných látok.
Budete potrebovať:
- 4 PL čerstvých nasekaných šípok
- 0,5 l kvalitného jablčného octu (najlepšie v BIO kvalite)
Postup: Šípky vložte do sklenenej fľaše, zalejte octom, pevne uzatvorte a nechajte 3 dni lúhovať. Denne pretrepte, aby sa uvoľnili liečivé látky. Po 3 dňoch ich môžete precediť cez jemné sitko či plátno, aby ste odstránili chĺpky. Ocot nalejte do sklenenej fľaše, uzatvorte a uchovávajte v chladničke.
Zdravý tip: Ocot môžete využiť na 6-týždňovú detoxikačnú kúru. Každé ráno zmiešajte lyžicu šípkového octu s 3 dl vlažnej vody a vypite. V kombinácii s jablčným octom majú šípky detoxikačné pôsobenie, povzbudzujú trávenie aj metabolizmus. Sú výborným pomocníkom pri všetkých očistných a redukčných kúrach.
Ak sa rozhodnete vyskúšať niektorý z našich receptov a vyberiete sa zbierať šípky, okrem žiarivých plodov si určite prineste aj niekoľko halúzok s lístkami. Sýta farba šípok a sympatický tvar ich listov sa dá výborne využiť pri tvorbe dekorácií. Stačí, ak do malej vázy či pohárika vložíte niekoľko vetvičiek, a celý stôl ihneď ožije. Menšie kúsky môžete využiť pri balení darčekov či dekorovaní svietnikov. Šípky sú skutočným jesenným pokladom prírody. Sme si istí, že ak ich vyskúšate, budete sa na ne tešiť každú jeseň znovu a znovu...
Náš tip:
Na označenie sklenených nádob môžete použiť obyčajné etikety, ktoré si viete nadekorovať podľa svojho uváženia. Použiť môžete všakovaké drobnôstky z nášho hobby sortimentu. Fantázii sa medze nekladú. V prípade, že by ste chceli niekomu venovať napríklad šípkový sypaný čaj ako darček, odporúčame použiť naše krásne kovové dózy ako balenie.
Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevt.sk.